Клас Амфібії:
особливості будови, способу життя, різноманітність, роль у природі та значення
в житті людини
«Ах, яка
сьогодні прекрасна мокра погода! –
думала
жаба - Яка це насолода - жити на світі!»
В.
Гаршин «Жаба-мандрівниця»
Мета: Освітня. Ознайомитись
з особливостями зовнішньої будови та способом життя земноводних; вивчити будову
та покриви тіла, опорно – рухову, травну, видільну, дихальну, кровоносну,
нервову системи та органи чуття; визначити риси ускладнення земноводних
порівняно з рибами;.
Розвиваюча. Розвивати
вміння самостійно працювати з текстом та малюнками підручника;
Виховна. Виховувати бережливе відношення
до тварин, що нас оточують.
Хід
уроку
І. Організаційний етап
Привітання
учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
Посміхніться вчителеві, однокласникам.
Гарний настрій і володіння собою допоможуть вам бути
активними на уроці.
Будьте уважними й доброзичливими.
Не бійтеся помилитися, продемонструвати свої знання,
уміння, пам'ять, уяву.
Робіть самостійно висновки.
Я бажаю всім вам успіху.
ІІ Актуалізація опорних знань
«Щоб про щось дізнатися,
треба вже щось знати».
Прийом «Знайди помилку».
Знайти і виправити помилки в тексті.
(Правильні відповіді наведені в дужках.)
Риби мають радіальну (двобічну) симетрію
тіла. Форма
тіла обтічна. Тіло розділене на голову і тулуб (голову, тулуб
і хвіст). Органи
дихання — зябра. Зяброві щілини ухрящових риб (кісткових риб)
закриті зябровими кришками. Мають плавці — парні(непарні): хвостовий, спинний та
анальний та непарні (парні): грудні і черевні плавці. Ухрящових
риб (кісткових) кишечник має особливий
тонкостінний виріст, наповнений сумішшю газів,— плавальний міхур. Коли риба
опускається на глибину, міхурзбільшується (зменшується) в об’ємі і щільність риби
збільшується. Це сприяє швидкому зануренню. При спливанні об’єм міхура зменшується (збільшується) і риба стає відносно легшою.
Поки риба знаходиться на одній і тій же глибині, обсяг міхура постійно змінюється (не
змінюється).
Прийом «Заповніть таблицю»
Білуга,
короп, сьомга, судак, стерлядь, сазан, форель, бичок, севрюга, лящ, карась,
горбуша, тунець, окунь.
|
Осетрові |
Коропові |
Лососеві |
Окуневі |
|
Білуга, стерлядь, севрюга |
Короп, сазан, лящ, карась |
Сьомга, форель, горбуша |
Окунь, судач, бичок, тунець |
Прийом«Біологічна задача».
Визначте, скільки живуть ці
риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска — у чотири рази
менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя
білуги і тріски.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні
ми розглянемо тварин, які в дорослому стані живуть на суші та дихають легенями,
а їх личинки у воді та мають зябра;
Вважаються
делікатесами та подаються як «коронна страва» в ресторанах;
Виводять
«серенади», які чути на великих відстанях;
Здатні
турбуватися про потомство.
У Китаї вони символізують інь,
місячне начало, безсмертя, багатство й довголіття.
У Японії вони обіцяють удачу,
особливо для мандрівників.
Це,
звісно, Земноводні ( Амфібії).
На Землі є пам’ятники жабі, створені на знак подяки і визнання їх
значення є медичних, фізіологічних й фармакологічних дослідженнях. Один з пам’ятних побудований на
території Паризького університету ще в XIX ст. (див. іл.), а другий зведений у
Токіо за кошти студентів-медиків на честь мільйонної жаби, яка була використана
для потреб медицини. Які ж важливі відкриття в біології було здійснено завдяки
дослідженням жаб та інших амфібій?
ІV.Повідомлення
теми, мети, завдання уроку.
V. Вивчення
нового матеріалу
Прийом «Загадка»
А це що за
поплигуша, що живе в воді й на суші,
Кожна скривлена нога,
І не ходить, а плига,
Ще й слизька, вирячкувата та до того
ще й горбата,
Рот широкий, аж до вух, ловить комарів
та мух ? (Жаба)
Ця загадка дала
нам підказку про будову та життєдіяльність земноводних.
Земноводні - це тварини, які в дорослому стані
здебільшого поширені на суходолі, проте їхнє розмноження і розвиток
відбуваються у воді. Дорослі земноводні дихають за допомогою легенів і через
шкіру, а їхні личинки та деякі дорослі особини - за допомогою зябер. Клас
Земноводні, або Амфібії, налічує близько 4 тис. сучасних видів (в Україні-
17).
Земноводні
– це холоднокровні хребетні тварини, розмноження і розвиток яких відбувається у
прісній воді, а життя у дорослому стані – на суходолі. «Земноводні» містять у
собі назви середовищ, у яких вони мешкають. Друга назва – амфібії –
запропонована К.Ліннеєм, що в перекладі означає «двояко живучий».
Прийом «Робота в групах»
1 група.
1.Особливості
будови та покривів.
2.Заповніть схему.
Тіло земноводних
? ? ?
3.Чим вкрито тіло земноводних.
Тіло
земноводних, як і риб, складається з голови, тулуба й хвоста . Але в жаб, ропух
і деяких інших представників цього класу хвостовий відділ не виражений. Шкіра
гола, без лусок. У ній є багато залоз, які виділяють слиз. Цей слиз зволожує
поверхню тіла й полегшує газообмін через шкіру, захищає тварин від проникнення
хвороботворних мікроорганізмів. А в деяких видів (саламандри плямистої, кумок,
деяких видів ропух) у шкірі є отруйні залози, тому їхній слиз містить отруйні
сполуки, що захищає цих тварин від нападу хижаків.
Голова
жаби плеската й широка. Є
великий рот з ледь помітними зубами, очі з повіками (нижня – прозора, верхня
–шкіряста), мигальна перетинка, яка закриває око. За очима є барабанні перетинки та
спеціальні голосові пухирі – резонатори (у самців).
Тулуб короткий і широкий, шия та хвіст відсутні. Дві пари
ніг (задні довші за передні). Задні кінцівки складаються з трьох
відділів:стегна, гомілки, стопи. Стопа має 5 пальців, з’єднаних між собою
плавальною перетинкою.
Передні
кінцівки мають теж 3
відділи, але кисть жаби – 4 пальці.
Скелет земноводних складніший, ніж у риб .
2 група.
1.Що таке резонатори.
2.Особливості розмноження.
3 група.
1.Назвіть представників
хвостатих амфібій.
2.Охарактеризуйте хвостатих
амфібій.
4 група.
1.Назвіть представників
безхвостих амфібій.
2.Охарактеризуйте безхвостих
амфібій.
VІ.
Закріплення знань та вмінь
Прийом «Біологічний диктант»
Вставити
пропущені слова.
Земноводні – це жителі…… . Розвиток їх
пов’ язаний з …. .
Личинки земноводних живуть у … .
Личинки дихають … , а дорослі тварини …. . Земноводні мають … температуру тіла.
Зустрічаються тільки у … водоймах.
Вибрати ті ознаки, які характерні
для земноводних.
Прийом «Діаграма Вена»
Складання діаграми Вена для порівняння риб та амфібій.
Використати такі характеристики: холоднокровні; поширені у водному та наземному
середовищах; лише у водному середовищі; тіло видовжене, обтічне; тіло округле;
роль кінцівок виконують плавці; є п’ятипалі кінцівки; тіло вкрите слизом;
слизом і лускою; очі без повік; очі з повіками; органи дихання зябра; зябра є у
пуголовка; дихання легенями та шкірою; роздільностатеві; розмноження у воді.
VІІ. Д.З.
Тема: Різноманітність кісткових риб.
Мета: Ознайомити
учнів із різноманітністю кісткових риб; на прикладі конкретних видів показати
відмінність і подібність у будові різних рядів кісткових риб; звернути увагу на
зв’язок будови представників різних рядів із їхнім способом життя, показати
широке розповсюдження представників класу, їх роль у різних екосистемах та
господарській діяльності людини.
Розвивати мислення, увагу, вміння самостійно користуватися підручником і
додатковою літературою; уміння самостійно аналізувати та робити висновки.
Виховувати любов до природи.
Водою їхали пани,
на них срібні жупани
Хоч жупани – лата
на латі, панам раді в кожній хаті
(Риба)
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Прийом «До успіху».
Коли вживають вираз «Почувається,як риба у
воді?»
Як цей вираз можно пристосувати до
уроку.(орієнтування в начальному матеріалі, добрі знання)
— Усміхніться одне одному,
подумки побажайте успіхів на цілий день.
Для того щоб впоратися на уроці
із завданнями, будьте старанними і слухняними.
(Слайд 1 )
девіз уроку:
Не просто слухати, а чути..
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
Прийом «Загадка»
(Слайд 2) епіграф
уроку.
Водою їхали пани, на них
срібні жупани
Хоч жупани – лата
на латі, панам раді в кожній хаті
(Риба)
(Слайд 3,4) Прийом «Експрес-тест»
1. Чому Риби належать до Хребетних і
Черепних? (Мають хребет і череп)
2. На які класи ділиться н/клас
Риби? (Хрящові й Кісткові)
3. Де живуть риби? (Виключно у
водному середовищі)
4. Яка форма тіла?Чому?( обтічна,у
хрящових торпедоподібна)
5. Значить вони дихають..( Зябрами)
6. З яких відділів складається тіло
риб?(Голова, тулуб,хвіст)
7. Що розміщено на голові риб?(Пара ніздрів,ротовий отвір,обмежений
щелепами,пара очей, Хрящові риби-передня частина голови – рило, ротовий отвір -
поперечний оточений щелепами, пара отворів бризгальця, очі)
8. Як рухаються риби у воді?(За
допомогою плавців)
9. Яку роль відіграють плавці?
10. Які бувають плавці?(Парні й
непарні)
11. Чим покрите тіло риб(Лускою)
12. Підбийте підсумок,які
пристосування мають риби до існування у водному середовищі? (форма тіла,
дихання – зябрами, рухи – плавці, покриви – луска)
Прийом «Логічний ланцюжок».
Намалювати на дошці рибу(по одному елементу
будови), вказати функції в зв’язку з життям пов'язаним з водою.
(Слайд 5,6) Прийом «Доповни схему»
Зовнішня будова
|
|
![]()
|
Зовнішня будова
|
Форма Торпедоподібна або пласка (І група)
Покрив луска
Рух
плавці слиз
|
Голова
Тулуб
Хвіст
|
парні грудні та черепні плавці
непарні плавці
хвостовий – орган руху
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
(Слайд 7,8) Прийом «Відгадай»
Послухайте опис тварини та визначте її назву:
«Доросла велика риба,
оливково-сріблястого кольору з фіолетовим або червоним відливом. По краю
хвостового плавця проходить чітка чорна смуга. У молодих риб забарвлення
сріблясте, боки із чорними плямами, черевні та анальний плавці червонуваті.
Мають потужні щелепи з гострими зубами, нападають на риб та інших тварин,
небезпечні для людини. Будова нижньої щелепи і зубів дозволяє рибі виривати зі
здобичі великі шматки м’яса. Зграя за кілька хвилин знищує тварину масою
близько 50 кг».
Очікувана відповідь учнів: піранья.
(Слайд 9)
Є різні риби у воді: товсті, тоненькі і худі,
дрібненькі
риби-малюки, а є й великі – от такі!
Є войовничі – із
мечами, є з довжелезними хвостами,
є рибки срібні й
золоті, є дуже мудрі, є й пусті...
Живуть вони в річках і в морі,
і
все беруться до розмов,
але ніколи не говорять,
немов своїх не знають мов.
Набравши в ротики води, вони мовчать.
Мовчать завжди: в воді не можна
говорити,
тож риби мовчки мусять жити.
Про риб багато знаємо ми,
І в той же час так мало;
І
треба всім: і вам, і нам,
Щоб їх побільше стало!
Леонід Полтава
Прийом «Здивуй. Зацікав!»: довідкова інформація.
Розміри тіла риби — від кількох
сантиметрів до кількох метрів.
Найбільша в світі риба —
велика китова акула, що
виростає до 18 метрів і 25 тонн ваги. На щастя, це абсолютно невинне
створіння.Найбільша прісноводна риба – сом.
Найменшою і найлегшою
прісноводною рибою є карликова пандака (Pandakapygmaea). Ця безбарвна і
майже прозора рибка живе в озерах о. Лусон, що на Філіппінах. Довжина тіла
самців дорівнює 7,5-9,9 мм, а вага всього 4-5 мг.
І V. Вивчення нового матеріалу
(слайд10)Визначення теми уроку,
мети уроку.
(Слайд 11) Прийом
«Поясни вислів»
«…в Природі
світовій,
В боротьбі зі стихією,
В розвитку поступовом,
Всі істоти, всі форми творились.
И Життям могучим загорілись!».Чарльз Дарвін.
Прийом «Розповідь вчителя»
Ряди Кісткових риб Осетрові
Оселедцеподібні Тріскові Коропоподібні Колючопері Камбалові Дволегеневі
Однолегеневі Кистепері Щукоподібні
Кісткові
риби – добре відомі вам тварини,до цього класу належать близько 21 тис видів, у
водоймах України мешкає 181 вид.
(Слайд 12)
(Слайд 13)Прийом
«Робота в групах»
Скажіть мені - і я забуду. Покажіть – і
я запам’ятаю. Дайте можливість обговорити – і я зрозумію. Дайте навчити іншого
– і я стану майстром. Конфуцій
1
група- Лососеподібні
2
група- Оселедцеподібні
3
група-Коропоподібні
4
група- Осетроподібні
5
група- Окунеподібні
6
група- Хрящові риби
Завдання.Вивчить інформацію,
розгляньте малюнки та заповніть таблицю.
|
Ряд |
Умови існування |
Зовнішня будова |
Представники |
|
Лососеподібні |
|
|
|
|
Оселедцеподібні |
|
|
|
|
Коропоподібні |
|
|
|
|
Осетроподібні |
|
|
|
|
Окунеподібні |
|
|
|
|
Хрящові риби |
|
|
|
(Слайд 14,15, 16, 17) Повідомлення груп, заповнення таблиці.(Слайд 18)
Прийом «Випереджальне завдання»
Повідомлення учнів.
Прийом «Цікавинки»
Пояснення прислів’я.
— Поясніть японське прислів’я: «Хочеш з’їсти фугу — спочатку напиши
заповіт!».
(Японці сприймають рибу фугу як
делікатес. Щоправда, для того щоб приготувати з неї
страву, кухар повинен мати особливу кваліфікацію, підтверджену
дипломом. Він повинен знати анатомію риби (оскільки в різних частинах
риби отрута міститься в різній концентрації), мати тверду руку
практикуючого хірурга. Він повинен уміти надавати першу допомогу
потерпілим. За два десятиліття кінця ХІХ ст. від таких делікатесів у
Японії загинуло понад 3 тис. людей, а наприкінці ХХ ст. кожні
десять років гинуло близько 100 осіб.)
— Як риб використовують у боротьбі з комахами-шкідниками
при заростанні водойм?
(Використовують рибу гамбузію
для боротьби з малярією — вони поїдають личинок малярійного
комара. На рисових полях для знищення насіння бур’янів використовують
коропа. Для очищення водойм використовують рослиноїдних
риб — амура білого,тиляпію, товстолобика.)
(Слайд
19) Прийом
«Поясни вислів»(повернення до вислову Ч.Дарвіна.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
(Слайд 20) «Біологічна задача».
Визначте,
скільки живуть ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска
— у чотири рази менше, а тривалість життя сома
дорівнює різниці між тривалістю життя білуги і тріски.
(Слайд 21) Дати відповідь на
жартівливі запитання.
1. Чому важко утримати у
руках живу рибу?
2. В акваріум до сліпої
щуки впустили нехижих риб, не бачачи їх щука без промаху переловила усіх. Як
вона їх виявила?
3. Видатний океанолог
Жак-Ів Кусто назвав роман про риб "У світі безмовності”. Чи
вірно це?
4. У романі О.Бєляєва юнаку
пересадили зябра молодої акули і створили Іхтіандра. Чи дійсно це може бути?
V І.Підсумок уроку
Учні
обговорюють, про що нове дізналися при вивченні теми, чи виконали поставленні
завдання уроку.
-
Що вразило на уроці?
-
Що нового дізналися про риб?
-
Оціночний момент (Оцінки)
(Слайд 22) VII. Домашнє завдання
Опрацювати
параграф ;
Знайти цікаві факти про життя риб;
Творче завдання
: - Чому риби, що мешкають серед
коралових рифів , або в тропічних
прісноводних, багатих на рослинність водоймах, мають яскраве забарвлення ?
(Слайд 23) Дякую за
урок.
« Тканини рослин»
Мета уроку: розглянути
особливості будови і функції тканин, їх розміщення в організмі рослини;
установити взаємозв’язки між будовою та функціями тканин; формувати ціннісні
орієнтації на збереження природи;удосконалювати вміння спостерігати,
аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання.
Хід уроку
ІІ.Організаційний момент
Американський психолог Дейл Карнегі у
своїй книжці “Як завоювати друзів і впливати на людей “так описує цю
емоцію : “Вона нічого не коштує , та багато дає. Вона збагачує тих, хто її
отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує .
Вона триває мить, а в пам”яті часом
залишається назавжди . Ніхто не багатий настільки , щоб обійтися без неї, і
немає такого бідняка , що став би від неї багатшим … Її неможливо купити ,
випросити, позичити чи вкрасти , бо сама по собі вона нічого не варта , поки її
не віддали ! “
Ви здогадалися , про що йдеться? Тоді
подаруйте її мені . Так, це посмішка . Саме вона може залагодити конфлікт чи
непорозуміння ; саме вона допомагає під час знайомства чи ділової зустрічі і
просто підіймає настрій тим , хто її отримав , і тим , хто її подарував .
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Доповни речення»
Відкоригуйте текст, використовуючи слова
для довідки.
Усім відомо, що більшість рослин мають
зелений колір. Таке забарвлення рослин зумовлене особливим пігментом —
........................................ . Саме цей пігмент забезпечує процес
.................................................. . Під час цього процесу
відбувається
....................................................................... . За
типом живлення рослини належать до
....................................................., а тварини і гриби — до
................................... Серед рослин є багатоклітинні, одноклітинні
та .................................. організми. Одноклітинними рослинами є
.................................. . У багатоклітинних організмів рослин
клітини можуть утворювати групи, які подібні за своєю будовою та виконують
спільні функції. Такі групи називаються .................................. .
Слова для довідки: тканина, хлорофіл,
гетеротрофи, автотрофи, колоніальні, водорості, перетворення сонячної енергії
на хімічну енергію створених ними органічних сполук, фотосинтез.
Прийом «Вірю — не вірю».
Чи вірите ви, що:
1)
фізіологія — це наука, яка вивчає процеси життєдіяльності організмів?
2)
рослини мають необмежений ріст?
3)
однорічними рослинами можуть бути дерева?
4)
трав’янисті рослини можуть бути однорічними, дворічними та багаторічними?
5)
організми не бувають одноклітинними?
6)
під час фотосинтезу поглинається кисень?
7)
верба належить до вищих рослин?
8)
рослини дихають вуглекислим газом?
9)
у зелених рослин живлення автотрофне?
10)
під час фотосинтезу в листках утворюються жири?
11)
морква — дворічна рослина?
12)
водорості належать до нижчих рослин?
Відповіді:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
+ |
+ |
– |
+ |
– |
– |
+ |
– |
+ |
– |
+ |
+ |
Прийом «Поміркуйте».
— Чому рослинам постійно потрібні вода,
вуглекислий газ, кисень, світло, тепло?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
З
попередніх уроків вам відомо, що всі живі організми на Землі (окрім вірусів)
мають клітинну будову. Виникає запитання: а чому ж
тоді частини організму так відрізняються між собою за будовою та функціями?
Давайте подумаємо над цим.
Очевидно, у процесі еволюції кожна група
клітин багатоклітинного організму пристосовувалася до виконання певної функції,
у результаті чого змінювалися форма, поєднання клітин між собою, виникали
тканини й органи.
Отже, сьогодні на уроці ми детально
розглянемо, які тканини утворились у рослин, якою є їхня будова та які функції
вони виконують.
Повідомлення теми уроку. Визначення
разом з учнями мети і завдань уроку.
ІV. Вивчення
нового матеріалу
План пояснення нового матеріалу
1.
Поняття про тканини.
(Бесіда, робота із зошитом.)
Розглянути клаптики різних тканин.
Неозброєним оком або за допомогою лупи можна побачити, що до складу 4тканини
входять нитки. По довжині тканини тягнеться нитка основи, а по ширині – нитка
витоку. Спробуйте підчепити голкою одну ниточку і витягнути її. Ви побачите, що
це можна зробити, а на тому місці утвориться отвір.
Прийом «Мозковий штурм»
Чи можна витягнути одну клітину з рослини?
Запитання до учнів:
— Пригадайте, що таке клітина.
— Назвіть ознаки рослинної клітини.
— Пригадайте, що таке тканини. Для яких
організмів вони характерні?
(Учні дають визначення терміну «тканина»
та записують його в зошиті .)
— Які функції вони повинні виконувати,
щоб забезпечити повноцінне функціонування рослинного організму?
(Учитель підбиває підсумки бесіди й
переходить до розгляду типів тканин.)
Тканина – це сукупність клітин, що
схожі за походженням. формою, будовою і виконують певні функції.
2. Типи тканин рослинного
організму.
Прийом «Робота в групах»
(пошуковий метод), складання схем, презентація
результатів роботи.)
Робота в групах (учнів об»єднати у 5
груп).
Завдання групам.
Користуючись матеріалом підручника і
поданими на дошці малюнками:
1. Дослідити будову даного типу тканин.
2. Вказати функції, які виконує дана
тканина в організмі рослин.
1 група
– твірні тканини;
2 група
– основні тканини;
3 група
– покривні тканини;
4 група
– провідні тканини;
5 група – механічні тканини.
Відповідь оформити у вигляді таблиці.
|
№ Тканина |
Особливості будови і місцезнаходження
у рослині |
Функції |
|
1. Твірна |
|
|
|
2. Основна |
|
|
|
3. Покривна |
|
|
|
4. Провідна |
|
|
|
5. Механічна |
|
|
V.Закріплення
вивченого метеріалу.
Прийом
«Так, чи-ні»
1. Твірна тканина дає початок усім іншим типам
тканин.
2.
Покривні тканини захищають рослину.
3. Вид
покривної тканини, побудованої з живих клітин називають корок.
4. Клітини шкірки розташовані в 1 шар та
щільно прилягають одна до одної.
5. Продихи та сочевички – елементи
покривної тканини.
6. Основні тканини побудовані з мертвих
клітин.
7. Запаси води зосередженні у клітинах
механічної тканини.
8. Механічні тканини надають органам
міцності і пружності.
9. Елементи провідних тканин – судини і
ситоподібні трубки.
10. Провідні тканини забезпечують
зв»язок між органами рослини
Вправа «Вставте пропущені слова».
1. Тканини — це ………..(сукупність клітин,
які мають спільне походження і виконують спільну функцію).
2. Ріст
стебла у товщину забезпечує………..(бічна твірна) тканина.
3. Ріст
кореня вглиб грунту забезпечує………. (верхівкова твірна) тканина.
4. Фотосинтез
відбувається у клітинах…… (основної фотосинтезуючої)
тканини.
5.
До провідних тканин у рослин належать……….(деревина і луб).
6. Міцності
рослинам надають……..(механічні) тканини.
7. Тканини, що захищають рослини від
несприятливих умов, здійснюють зв’язок рослини
з довкіллям…………………(покривні).
8 . Тканини, що забезпечують
обмін речовин між підземною та надземною частинами рослин
……………………(провідні).
Прийом «Мозковий штурм»
Знайти у тексті біологічні помилки.
Допоможіть основній тканині змінити свою функцію на якусь іншу. Уявіть і
спрогнозуйте, якими можуть бути наслідки таких змін функцій тканинами?
Помінялися якось в органах рослин усі
тканини. "Не хочу, - каже покривна тканина, захищати і край! Буду
тепер запасати речовини” – і занурилася всередину стебла, полізла в бульби і
плоди. Тут обізвалася твірна: "Скільки можна все утворювати і ділитися? У
мене вже сил немає, хочу бути опорою – як механічна”, і побігла в жилки,
деревину, кісточки плодів. Далі мовила провідна: "Хочу захищати, а
не працювати все життя як насос”, - і перемістилася на зовнішню частину стебла
і листків. Не забарилась і механічна тканина: "А я, бідолашна, для всіх
завжди опорою була. А відтепер хочу, щоб з мене формувалися всі органи рослини,
хочу бути твірною тканиною!” Основна ж сказала: "Ви, дівчата, вже всі
"теплі” місця позаймали, а що ж мені залишили?”
VI. Рефлексія.
Прийом «Валіза, кошик, мясорубка».
На дошці вивішуються малюнки валізи,
кошика та мясорубки.
Валіза- знадобиться в майбутньому
Мясорубка – інформацію опрацюю
Кошик – все викину.
Учні вибирають, як вони використовувати інформацію отриману на уроці
VII. Повідомлення домашнього завдання: опрацювати текст і малюнки § 22, підготувати відповіді на запитання і тестові завдання на с 86, скласти тестові завдання до теми уроку, підготувати доповіді, мін і-презентації про корінь рослин «Мешканець підземелля».
Корінь, будова й функції.
Мета: ознайомити учнів з основними функціями кореня та
особливостями його будов, значенням кореня для життєдіяльності рослин;розвивати
навички спостереження, вміння робити висновки та використовувати раніше
вивчення матеріал; виховувати розуміння взаємопов’язаності всіх процесів, що
відбуваються на планеті із життєдіяльністю живих організмів.
Епіграф уроку: Неуки
ставляться до науки з презирством , невчені люди захоплюються нею, тоді як
мудрі люди – вміють користуватися нею.
Ф.Бекон.
Хід уроку
I. Організаційних момент.
Тепло, сонце і посмішка найкраще пасують людям і природі.
Бажаю вам частіше усміхатися, радіти життю. Нехай наш урок біології починається
з приємної посмішки і великого бажання вчитися.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Інтерактивна вправа «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють перші дві колонки
таблиці
|
Що знаємо? |
Про що хочемо дізнатися? |
Про що дізналися? |
Прийом «Бесіда»
· Що
таке тканина?
· Які
існують види тканин у рослин?
· Які
особливості мають покривні тканини?
· Чим
відрізняються між собою вегетативні і генеративні органи?
· Які
особливості мають твірні тканини?
· Чим
характеризуються провідні тканини?
Прийом «Закінчити речення»
1. До
вегетативних органів відносяться….
2. Статеве
розмноження забезпечують ………
3. Тканина,
яка забезпечує опорну функцію рослин – це…
4. Ксилема
забезпечує потік речовин від ….
5. Низхідний
потік – це …
6. Квітка –
це …
7. Тканина,
яка складається із живих або мертвих клітин, що утворюють зовнішні покриви,
називається …
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Чи знаєте ви, що…
в Індії росте баньян, що вважається
священною рослиною (бенгальський фікус, який є родичем кімнатного фікуса,
утворює дуже багато повітряних коренів, які опускаються поступово до землі й
перетворюються на стовбури), у якого нараховують понад 4000 коренів – підпорок?
Під цим деревом водночас може відпочивати понад 5000 осіб;
корені кульбаби й цикорію восени перед
зимівлею починають закручуватися навколо своєї осі, внаслідок чого скорочуються
на 3-
головний корінь пустельного чагарнику
верблюжої колючки сягає глибини
З дитинства всім відомо, що кожна рослина до ґрунту
прикріплюється з допомогою коренів.
ІV.Вивчення нового матеріалу
Зовнішня будова кореня. Функції кореня.
Прийом «Робота з підручником» (робота в парах)
Опрацюйте матеріал підручника, розгляньте
малюнки, скласти схеми.
1.Види
коренів.

2.Типи
кореневих систем.

3.Функції
кореня.
Прийом «Випереджальне завдання.»
Повідомлення учня «Корінь життя»
Серед сопок Маньчжурії жили два
ворогуючі роди. Перший вів свій початок від могутнього та справедливого тигра,
другий – від хижої та підступної красуні рисі.
Але у родів народились їх сини, які
виросли та подружилися. Настало
примирення. Сильний, сміливий ріс Жень Шень. Егоїстичним та жорстоким
став Сон Ши-Хо. Без пам’яті закохалася в нього сестра Жень Шеня – красуня Ляо.
Але на батьківщину напало жахливе
чудовисько – жовтий Дракон. З рішучістю перемогти чи померти бився Жень Шень.
У таборі ворога був Сон Ши-Хо. Дракон
пав. Біля ніг переможця повзав смертельно поранений зрадник.
Важкий меч навис над його головою. З
жахом викрикнула Ляо. Жень Шень озирнувся, та Сон Ши-Хо ударив у спину збив
переможця.
На найвищій сопці ховали Жень Шеня,
через деякий час на місці його загибелі виросла рослина, якій дали назву
переможця.
Зараз ця рослина, передусім її корінь,
приносить велику користь людям.
Учитель. Отже, ми зараз дізналися, що
корінь використовують ще і як ліки.
Внутрішня будова кореня
Прийом «Робота в групах».
Завдання для І
групи.
Заповнити таблицю.
|
Зони кореня
|
Особливості будови |
|
Зона поділу
|
|
|
Зона розтягу
Зона всисна
|
|
|
Провідна
зона
|
|
Завдання для ІІ групи.
Вставте в тексті пропущені слова.
Верхівку кореня вкриває… .З клітин твірної тканини утворена зона … .Над
зоною поділу перебуває зона … .Над зоною розтягу міститься зона… . Всисна зона містить … . Більшу
частину кореня складає зона … .Бічні корені утворюються в … . Поглинання води і
мінеральних речовин відбувається у зоні … за допомогою … . На поперечному зрізі
кореня видно, що корінь покритий… . Центральну частину кореня становить … Під
шкіркою розташована…
Завдання для ІІІ групи.
Заповнити таблицю.
|
Зони кореня
|
Функції |
|
Зона поділу
|
|
|
Зона розтягу
|
|
|
Зона всисна
|
|
V. Узагальнення і систематизація знань
Прийом «Так чи ні?»
1) Корінь – орган рослини, що може рости
тільки в ґрунті. (ні)
2) У всіх покритонасінних рослин є
головний корінь. (так)
3) Зародковий корінець дає початок
головному кореню. (так)
4) Бічні корені існують тільки в
мичкуватій кореневій системі. (ні)
5) Той самий вид рослин, але в різних
ґрунтах буде мати різний тип кореневої системи. (ні)
6) Той самий вид рослин, але в різних
ґрунтах буде мати різну величину кореневої системи. (так)
7) У разі підгортання рослин
розвиваються додаткові корені. (так)
Лабораторне дослідження
Тема. Будова кореня
Мета: ознайомитися з будовою
кореня, встановити основні функції його зон.
Обладнання та матеріали: плакати
зображенням будови кореня та його основних функцій, постійні мікропрепарати з
повздовжнім перерізом кореня, мікроскоп, зошит, підручник.
Хід дослідження
Вступна бесіда з ТБ.
1.Розглнути повздовжній переріз кореня
за допомогою мікроскопу, ознайомитися із
плакатами або слайдами презентації , на яких продемонстровано будову
кореня.
2.Замалювати схему будови кореня в
зошиті. Указати на ній зони кореня.
3.Знайти зону поділу , прикриту
кореневим чохликом, зону росту, всисну і провідну зону.
4.Скласти таблицю, у якій вказати зони
кореня з особливостями їхньої будови та функцію , які вони виконують.
5.Зробити висновок, у якому вказати, як
пов’язана будова зон кореня із функціями, які вони виконують.
Прийом «Мозковий штурм»
Послухайте байку Крилова і дайте
відповідь , чи погоджуєтесь ви з вороною і чому?
СВИНЯ ПІД ДУБОМ
Свиня під Дубом віковим
Наїлась жолудів
досхочу, до відвала;
Наївшись, виспалася
під ним;
А потім, очі продираючи
підняла,
І рилом корінь Дуба
підривати стала.
"Адже це дереву
біда, -
Їй з Дуба Ворон
промовляє, -
Коли коріння ти
оголиш, воно засохне може"
Прийом «Поясни вислів»
Який корінець , такий пагінець .Народне
прислів'я
VI. Релаксація
Інтерактивна вправа «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»
Учні заповнюють останню
колонку таблиці
|
Що знаємо? |
Про що хочемо дізнатися? |
Про що дізналися? |
VII. Домашнє завдання
Опрацювати
параграф
підготувати доповіді про видозміни
кореня .
Роль ссавців в природі та житті людини. (Слайд 1)
Мета: показати різноманітність
екологічних груп ссавців, підкреслити роль кожної із груп у природних
екосистемах; розповісти про значення ссавців у житті рослин; на конкретних
прикладах продемонструвати роль ссавців у житті людини, звернути увагу на естетичне та наукове значення
ссавців; вказати на значення й завдання тваринництва, розглянути питання
походження порід домашніх тварин, розповісти про вплив людини на життя ссавців,
а також про заходи щодо їх охорони.
Люби природу не як символ Душі своєї.
Люби природу не для себе - люби для неї...
М. Рильський (Слайд 2)
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Сьогодні вранці, по дорозі на роботу, на
вулиці мені зустрівся хлопчик, що всміхався. Яка це добра прикмета! Тож цілий день буде щасливим. Я раджу кожному з вас придумати
собі гарні прикмети і примічати тільки їх. Добрий настрій притягує удачу.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.
Прийом „Гадання на ромашці”
На пелюстках ромашки написані приклади
ссавців, які пристосувалися до різних форм живлення. Кожен бажаючий бере
пелюстку і називає тип живлення.:
пелюстка – рослиноїдні (коні, олені,
кенгуру)
пелюстка – хижаки (вовки, лисиці, леви)
пелюстка падальники (гієни)
пелюстка паразити (вампіри – рукокрилі)
пелюстка поліфаги (ведмідь)
Прийом “Утвори пару” (Слайд 3,4)
|
1 ховрах |
А рукокрилі |
|
2 коала |
Б першозвірі |
|
3 качкодзьоб |
В комахоїдні |
|
4 олень |
Г парнокопитні |
|
5 кріль |
Д непарнокопитні |
|
6 їжак |
Е сумчасті |
|
Є зайцеподібні |
|
|
Ж гризуни |
Прийом «Хто зайвий?» (Слайд 5,6)
Знайдіть
у переліку зайву тварину і підкресліть її. Поясніть свій вибір.
1. Єхидна, коала, качкодзьоб.
2. Сумчастий кріт, опосум, кріт.
3. Бурозубка, їжак, кенгуру.
4. Хохуля, нічниця, кажан
Прийом «Назви ознаку».
Кожному ряду тварину записує її на дошці (кенгуру, кріт, кажан
тощо). Учні по черзі називають характеристики цих тварин. Учні інших рядів
стежать за правильністю формулювань. Наприклад:
Кінцівки вкорочені, пристосовані до
риття тунелів (кріт).
Кінцівки у формі крила, яке формується
зі складки шкіри, видовжених пальців і хвоста (кажан).
Передні кінцівки короткі, задні масивні,
пристосовані до стрибків (кенгуру) і так далі.
Прийом « Загадки» (Слайд 7)
1. Біжить чимчик по долинці у сіренькій
кожушинці. (Заєць)
2. Ніс як у свинки, та колючі щетинки.
(Їжак)
3. У морі рибка золота, кораблі
переверта. (Кит)
4. Хвіст – як ниточка, само – як
калиточка, а очі – як сім’я. (Миша)
5. Ходить свашка із мітлою, заміта до
лісу слід, де недавньою порою тут відбувсь її обід. (Лисиця)
6. Дуже товсті ноги маю, ледве їх
переставляю, сам високий я на зріст, замість носа в мене хвіст. (Слон)
7. Губить він живії душі, на печі він
спить в кожусі. (Кіт)
8. Собою не птиця, співати не співає, а
хто до хазяїна йде – знати дає. (Собака)
Прийом «Біологія та географія» (Слайд 8)
Материк-ссавець.
(Білий
ведмідь, кенгуру, лева, панда, тапір, койот)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Прийом «Поетична хвилинка» (Слайд 9)
Уявіть, якби зникли ссавці на Землі,
Десь поділись звірята великі й малі.
І ліси, і моря, і луги, і поля
Опустіли б тоді, і завмерла б Земля.
Чому?
Визначення теми уроку, цілей уроку. (Слайд 10)
Девіз нашого уроку: „Живи в гармонії з природою” (Слайд 10)
(антична мудрість)
Поясніть, як ви розумієте цей вислів?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Рослини і ссавці
Ссавці є важливим фактором:
-який регулює ріст і характер розвитку рослин
- види, що живляться рослинами, регулюють їх чисельність
-сприяють поширенню плодів і насіння
- беруть участь у розпушуванні грунту,
збагачуючи його O2, органічними і мінеральними речовинами.
Назвіть ссавців, які сприяють поширенню
плодів і насіння:
![]()
жолуді
ягоди
![]()
![]()
гриби
гриби ягоди
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Білка
шишки сосни дикий кабан жолуді Ведмідь жолуді
ягоди
горішки
гриби
2.Тварини і ссавці.
-ссавці-санітари
-є їжею
для тварин
-регулюють
чисельність.
Приведіть приклади
3.Людина і ссавці.
Прийом «Випереджальне завдання»
Виступи
учнів.
4. Охорона ссавців.
Прийом «Пазли»
Учні отримують конверт з пазлами. ( в конверті пазли складені попорядку карти
Украни і тварини розташовані на певній її території тварина яка занесена до
Червоної книги). Необхідно як найшвидше зібрати пазли, назвати тваринута
пояснити чому вона занесена до Червоної книги
До Червоної книги України занесено 41
вид ссавців, зокрема 4 види комахоїдних (їжака вухатого, хохулю звичайну,
бурозубку альпійську та кутору малу), 12 - рукокрилих (великого і малого
підковоноса, довгокрила звичайного, нетопира середземноморського, нічницю
триколірну і ставкову, вечірницю велетенську тощо), 11 - гризунів (полівку
снігову, сліпака білозубого, буковинського, піщаного, подільського, соню
садову, ховраха європейського тощо), 1 - зайцеподібних (зайця білого), 3 -
китоподібних (афаліну чорноморську, білобочку чорноморську, пихтуна), 1 - ластоногих
(тюленя-монаха), 8 - хижих (тхора степового, перегузню, горностая, норку
європейську, видру річкову, борсука, рись звичайну, кота лісового)
і 1 - парнокопитних (зубра).
Діяльність людини поставила багато видів
ссавців на межу вимирання, а деякі з них вже вимерли (морська корова, тур,
тарпан та ін.). Людина може знищувати ссавців як об'єкт промислу (наприклад,
китів або ластоногих). Іншою важливою причиною загибелі ссавців може бути
руйнування їх середовища існування (наприклад, знищення лісів або степових
ділянок). Рідкісні та зникаючі види ссавців занесені до Червоної книги. Для
збереження й охорони цих видів створюються охоронні території (заповідники,
заказники, національні парки).
Розповідь учня про Червону книгу.
Інтенсивний промисел багатьох видів
ссавців, а також руйнування їхнього природного середовища призвело до того, що
лише за 400 років повністю вимерло 60
видів тварин.
5. Ссавці на гербах областей України. (Слайд 11)
Учитель . А поглянемо на геральдику наших
областей , виділіть області які мають
тварин класу ссавці в своїх зображеннях.(Закарпатська, Луганська, Львівська,
Київська).
Прийом «Народні прикмети» (Слайд 12)
-
Якщо миші влаштовують вихід з нірки на
північ, чекай холодної зими.
-
Якщо
собаки качаються по землі, буде вітер.
-
Якщо
кінь хрипить, буде негода, б'є копитом - до потепління.
-
Якщо
вовки виють біля житла, до морозу.
-
Якщо
з'являється багато зайців, літо буде сухе.
V. Закріплення знань та
вмінь.
На дошці накреслена таблиця, яку учні
заповнюють самостійно.(Слайд 13)
„Значення ссавців у природі і житті
людини”
|
У природі |
Житті людини |
|
|
Користь |
шкода |
|
|
Санітарна роль. Процеси ґрунтоутворення. Регулюють чисельність рослин. Сприяють поширенню плодів і насіння. Ланка в ланцюгу живлення. |
|
|
VІ. Релаксація.
Прийом «Біологічна задача» (Слайд 14)
Кожен із 7 чоловік має по 7 кішок. Кожна
кішка з’їдає по 7 мишей. Кожна миша знищує за літо 7 колосків ячменю. А із
зерен одного колоска може вирости 7 жмень ячменю. Скільки жмень ячменю
зберігається щороку завдяки кішкам?
Прийом «Творчість»
Намалювати тварину, на яку хотіли б бути
схожим. Поясніть чому.
VІІ. Д.З. (Слайд 15)Завдання
творчого характеру: підготувати
повідомлення про цікаві епізоди із життя ссавців – ; домашні ссавці і їх
пригоди (на вибір). Слайд 16 –Дякую за увагу
Комментариев нет:
Отправить комментарий