Географія як
наука про Землю, її природу, населення та його
господарську діяльність, про взаємодію природи і людства. Основні друковані та
електронні джерела географічної інформації,
їх значення. Методи географічних досліджень.
Тема. Географія як наука про Землю, її природу, населення та
його господарську діяльність, про взаємодію природи і людства. Значення
географічних знань та умінь для життєдіяльності людини.
Мета: формувати
в учнів загальні уявлення про географію як науку; ознайомити зі структурою курсу,
джерелами географічних знань; розвивати первинні навички добору географічної
інформації з різних джерел географічних знань; сприяти розумінню ролі
географічних знань у житті людей, усвідомленню необхідності читати; створювати
умови для зацікавлення учнів у вивченні географії.
Тип
уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручники,
атласи, енциклопедії, географічні довідники, електронні географічні атласи та
посібники, журнали «Вокруг света», «Гео», книги Ж. Верна, Р. Стівенсона, Ю.
Сенкевича та ін.
Очікувані результати: учні
навчаться: розрізняти складові географічної науки, підбирати географічну
інформацію з різних джерел та визначати її корисність для себе; пояснювати на
конкретних прикладах значення географії для життєдіяльності людини.
Наскрізні
змістові лінії:
Екологічна безпека та сталий
розвиток
Усвідомлює
дбайливе ставлення до природи, дотримується правил безпечної поведінки в
природі. Орієнтує на формування в учнів екологічної свідомості для збереження і
захисту довкілля.
Здоров’я і безпека
Сприяє
розвитку інтересу до географічних
наук.
Громадянська відповідальність
Пояснює
на конкретних прикладах значення географії для життєдіяльності людини,
добираючи інформацію з різних джерел.
Сприяє позитивному ставленню до навчання, розвиває здатність спільного
розуміння проблеми і толерантне й неупереджене ставлення до інших думок і поглядів. Уміє дискутувати
на тему «Що і навіщо вивчати
сучасним географам, коли вже все на Землі відкрито?»
"Хто сказав, що все відкрито?
Нащо ми народженні тоді?..."
В. Симоненко
ХІД УРОКУ
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Прийом «Емоційне налаштування» (слайд 2)
Усміхніться, „зніміть” усмішку зі
свого обличчя долонею та „подаруйте”
своєму сусідові.
„Прийміть” усмішку, „прикрасьте” нею своє обличчя.
I. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Приваблива мета»(слайд 3,4)
Слайд з різноманітними природними обєктами
Визначення мети уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Формування поняття «географія».
Слово «географія» в
перекладі з грецької мови означає «землеопис»
(«гео»-земля,
«графо»-пишу.)
Термін «Географія» запровадив грецький учений та
письменник Ератосфен
(слайд 5, 6)
2.Система географічних наук.

Географія
Фізична географія Соціальна географія Економічна географія
вивчає закономірності життя людей, побут господарство країн та регіонів
будови і розвитку
географічної оболонки
та її окремих частин
(слайд
7, 8)
3. Методи
географічних досліджень.
Традиційні сучасні
-описовий
--аеро- та космічні
методи
-спостереження
-порівняльний
-картографічний
(слайд
9)
4.Джерела
географічних знань.(слайд 10)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ
ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Повернення до
епіграфу уроку»(слайд 11)
Як Ви розумієте
вислів В.
Симоненко
"Хто сказав, що все відкрито?
Нащо ми народженні тоді?..."
Прийом «Впізнай»(слайд 12, 13, 14)
Картинки про географічні науки (визначити
географічну науку)
Прийом «Інтернет-хвилинка.
самостійно знайти в
мережі Інтернет інформацію про географічні науки:
-
кліматологію;
-
геоморфологію;
-
ґрунтознавство;
-
гідрологію
тощо.
Прийом «Доповни речення».(слайд 15,16)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
«Музичні фонтани».
VІ. Д.З.(слайд
18)
1. Опрацювати відповідний текст §1 підручника.
2. Скласти список книг з географії, які є вдома.
3. Знайти будь-яку газету (можна електронне видання),
виписати географічні терміни та назви.
4. Зробити картку «Світлофор» (один бік — червоний, другий
— зелений).
Слайд «Любіть географію!»(слайд 19)
Властивості вод Світового
океану.
Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про
Світовий океан шляхом вивчення властивостей його вод; з’ясувати залежність між
температурою і солоністю вод; формувати в учнів уміння працювати з
картосхемами; розвивати вміння аргументувати свою відповідь, використовуючи
карти атласу, підручники, схеми; виховувати бережливе ставлення до
навколишнього середовища.
В океанах та морях,
що вкривають всю планету
життєдайная вода
дає сили всім для злету.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Уявіть
себе в океані. Щоб хотіли Ви відвідати, побачити? На якому б кораблі Ви б
вирушили у подорож? Щоб взяли з собою? А що необхідно в подорожі. Знання,
дружбу, взаємодопомога, розуміння, повага.
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Прийом «Експрес-тест»
• Невелика ділянка суходолу, з усіх боків оточена
водою:
а) острів;
б) півострів;
в) материк.
• Середземне море є морем:
а) окраїнним;
б) внутрішнім.
• Океан, переважна частина якого розташована у
Південній пів-кулі:
а) Тихий;
б) Індійський;
в) Атлантичний.
• За походженням острів Мадаґаскар є:
а) материковим;
б) вулканічним;
в) кораловим.
• Порівняно вузький водний простір, що сполучає
водойми та відокремлює ділянки суші:
а) затока;
б) море;
в) протока.
Прийом «Знайди зайве»
Мадагаскар, Сахалін,
Лабрадор, Шри-Ланка
Піренейський, Індостан, Нова Гвінея, Скандинавський
Чорне, Балтійське, Карське, Вікторія
Прийом «Картографічна лабораторія»(робота в парах)
Частини Світового океану.
IІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної активності
Прийом «Проблемне питання»
Океанічна вода не придатна для пиття. Навіщо її вивчати?
(її можна
використовувати для інших цілей)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Солоність води.
В солоній воді розчинено 73 з 110 відомих хімічних елементів. Більше 85%
натрію і хлору, утворюють сіль. Гіркий смак води надатютьсолі магнію. У воді є розчинені
гази, включаючи кисень. Це необхідно для життя морських організмів. Інші
елементи, необхідні для життя є кальцій, кремній та фосфор. З них будуються
оболонки і скелети морських тварин. У водіє алюміній, мідь, срібло і золото,
але в дуже невеликих кількостях.
Скільки солей у ньому світового океану, запитаєте ви.
Багато: 166 млн. т. кубічних метрів 49,2 ·
1015 t у всіх морів і океанів. Це 14,5 разів більше за обсягом по всій Європі
від Альпах, Піренеях, Карпатських гір та інші гори. Якщо сіль, варувати і розподілити рівномірно по всій поверхні
земної кулі суцільним шаром товщиною в 150 м.
Прийом «Робота з підручником»(робота в групах)
Опрацюйте матеріал підручника ст.164-165.
Прийом «Бесіда» (з використанням картосхеми атласу
«Солоність водСвітового океану».)
1. Як позначається солоність на карті?
2. Чи скрізь у Світовому океані однакова солоність
води?
3. Яка солоність вод Світового океану:
а) у приекваторіальних широтах (34—35 %о);
б) тропічних широтах (37 %о);
в) помірних широтах (35 %о);
г) приполярних широтах (32—33 %о)?
4. Що впливає на солоність вод Світового океану? Які
природні явища зменшують солоність? Які збільшують?
5. Найсолоніше море Землі — це Червоне море (42 %о).
Яким чином можна пояснити високу солоність води цього моря?
6. Чому солоність багатьох морів й заток
відрізняється від середньоокеанічної? Поясніть це на прикладі солоності води
Чорного (18%о), Карського (10 %о) та Балтійського (11 %о) морів.
7.Чому
поблизу Антарктиди солоность більше, ніж у Північного Льодовитого океану.
8.Чому
солоность змінюється тільки в верхнього шарі води і з глибиною океану
залишається незмінною? (фактори, що змінюють солоність мають найбільший вплив
на верхні шари)
9.Чому солоність нижча, де ріки впадають в океан?
2.Температура
води.
Прийом «Географічний практикум»
1.Проаналізуйте цифри
90 с.ш - - 1,5° С
60 с.ш. - + 4.8° С
30 с.ш. - + 21° С
0 ш. - + 27° С
Що відбувається з
водою від екватора до полюсів? Чому?
2.Проаналізуйте
цифри.
0
м -
+ 16° С
200м
+ 15,5° С
1000
м + 3,8°
С
2000
м +
3,1° С
3000м
+ 2,8° С
5000
м + 2,5° С.
Про що говорять ці
дані?
Зробіть висновок.
3.Типи водних мас.
Прийом «Географічний практикум»
|
Тип водних мас
|
Температура
|
Солоність
|
|
Екваторіальні
|
+25
... +29 °С
|
35
%о
|
|
Тропічні
|
+19
°С до +21 °С.
|
37
%о
|
|
Помірні
|
+10
°С до +15 °С.
|
34
%о до 10 %о
|
|
Полярні
|
-0,8
°С..-1,8 °С
|
31%о
|
Прийом
«Випереджальне завдання»
Айсберги та їх
утворення.
V. Закріплення знань та вмінь.
Прийом «Бесіда»
1. За картою простежте, як змінюється температура
вод Тихого океану вздовж 40о або 50о пн. ш. Поясніть чому.
2. Що спільного між повітряними й водними масами?
3. Завдяки якій саме властивості вод Світового
океану виникло прислів’я: «Води – хоч втопитися, та нема де води напитися».
4. За якими ознаками розрізняють водні маси?
Прийом «Мозковий штурм»
Російский
кліматолог Олександр Воєйков назвав
Світовий океан «отопплювальной системой»
планети.
За власними температурними властивостями вода морська
є унікальною. Саме вона гарний накопичувач тепла й обігрівач. Наприклад,
верхній десятиметровий шар вод океанічних втримує стільки тепла, скільки немає
уся атмосфера. Охолоджуючись, вода океану щедро віддає власне тепло у прилеглі
шари атмосфери, при цьому нагріваючи її. Коли б океану не було, посередня
температура повітря на поверхні Землі становила би не +15°, а -21 °С.
Прийом «Географічний практикум»
Задача.
Обчисліть, яка кількість кілограмів різних речовин
отримати можна із 1 т чорноморської води, коли її солоність 18 %о.
Рішення:1 літр води має масу біля 1 кг. Значить, у 1
кг чорноморської води розчинено біля 18 г речовин. В результаті у 1 т:
18 • 1000 = 18 000 г = 18 кг.
Завдання.
Побудуйте графік зміни температури з глибиною
VІ. Рефлексія
Прийом «Острови».
На дошці намальовані острови Страху, Нудьги, Довіри, Знань, Мрій
майбутнього, Радість.(відмітьте на
якому з островів знаходились Ви на уроці)
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф
40.
Випереджальне
завдання. Підготувати повідомлення або створити презентацію про цунамі.
Захід розроблено для збірної команди учнів 6 класів.
Мета заходу: повторення пройденого матеріалу в
ігровій формі. Оцінити знання і уміння учнів в області географії. Розширення
кругозору учнів і розвиток пізнавального інтересу до вивчення географії.
Гонка за лідером
Вчитель. Команді за одну хвилину необхідно
відповісти на 10 запитань, якщо відповіді не знаєте, що говорите - далі. За
кожну правильну відповідь 1 бал
1
команда
1. Газоподібна вода... (пар)
2. Час доби після ночі... (ранок)
3. Вітер, який змінює свій напрям 2 рази в рік
називається... (мусон)
4. Який материк омивається чотирма океанами?
(Євразія).
5. Найвища точка Землі. (Еверест)
6. Прилад для вимірювання азимута? (компас).
7.Різниця між найвищою і найнижчою температурою
повітря протягом доби називається... (добової амплітудою температур)
8.Назвіть найдовшу паралель землі? (екватор)
9. На якому материку протікає річка Лімпопо
(Африка)
10. Сила, з
якою повітря тисне на земну поверхню і всі знаходяться, на ній предмети...
(атмосферний тиск)
2
команда
1. Кількість опадів вимірюється в... (мм)
2. Період обертання Землі навколо своєї осі...(добу)
3. Атмосфера - це...(повітряна оболонка Землі)
4. Вода у твердому вигляді ... (лід)
5. Рух повітря в горизонтальному напрямі - це ...
(вітер)
6. Як називається збірка географічних карт? (атлас).
7.Іній, роса, ожеледь, паморозь - це... (атмосферні
опади)
8. Хто
здійснив першу навколосвітню подорож? (Магеллан).
9. Всі нерівності на поверхні Землі. (рельєф)
10. Вогнедишна гора. (Вулкан)
Завдання. Юні топографи
Вчитель. Зобразити шлях туриста умовними знаками. На
виконання цього завдання
2 хвилини. За кожен правильний знак - 1 бал:
Текст:
Турист вийшов з дому і пішов по грунтовій дорозі
повз вітряного млина. Далі його шлях до табору йшов через луг. Він підійшов до
змішаного лісу. Вузька стежка привела його на роздоріжжі, звідки направо йшла
грунтова дорога, що веде до річки, наліво - польова дорога до болота, а прямо -
стежка до джерела. Він пішов по грунтовій дорозі і підійшов до невеликої річки,
яку перейшов по дерев'яному мосту. Від нього по грунтовій дорозі він підійшов
до фруктового саду, пройшовши, його він вийшов до табору.
Завдання. Самий уважний
Вчитель. Кожній команді я прочитаю по три
жартівливих вірша, ви повинні швидко, без заминки знайти помилки. 1 бал за
правильну відповідь.
Сонце за день втомлюється,
На ніч спати воно йде
На галявину, за лісок,
Рівно-рівно на схід. (Не
на схід, а на захід.)
Кожен з дитинства твердо знає:
Ангара в Байкал впадає. (Не впадає, а витікає.)
Край снігів, морозов, хуртовин
Називаємо словом південь. (Не південь, а північ.)
Знає кожен капітан:
Волга - це океан. (Не
океан, а річка.)
Сонце і небо багряного кольору.
Ніч починається після світанку. (Не після світанку, а після заходу сонця.)
Знати, хлопці, вам пора,
Що Байкал у нас - гора. (Не гора, а озеро.)
З далеких часів і понині
Ллють дощі, як з відра, в пустелі. (Не в пустелі, а на екваторі)
Високі сосни ліворуч і праворуч,
Родина їх лісова зветься діброва. (Не діброва, а бор.)
На ставку є розвага:
На спині плисти за течією. (Не на ставку, а на річці, адже тільки там.)
Кросворд «Мантія»
1.Гірські
породи, що змінилися на великих глибинах
під дією тиску і температури.(метаморфічні)
2.Найактивніший
вулкан світу.(Ісалько)
3.Рівнини
абсолютна висота яких не перевищує 200 м.над рівнем моря.(низовина)
4.Материк,
де не зареєстрованого ні одного землетрусу.(Антарктида)
5.Найбільша
за об’ємом частина планети.(мантія)
6.Руйнування
поверхні водяними потоками.(ерозія)
Завдання. Визначи координати
«Знайти об’єкти за координатами»
(протягом 5 хвилин команди заповнюють
табличку «Знайти об’єкти за координатами»
Географічні координати
|
Об’єкт
|
18°пд.ш., 26°сх.д.
|
|
27°пд.ш.,109°зх.д.
|
|
37°пн.ш.,139°сх.д.
|
|
90°пн.ш.
|
|
51°пн.ш.,31°сх.д.
|
|
Географічні координати
|
Об’єкт
|
6°пн.ш., 61°зх.д.
|
|
3°пд.ш.,38°сх.д.
|
|
77°пд.ш.,166°сх.д.
|
|
90°пд.ш.
|
|
55°пн.ш.,37°сх.д.
|
|
Завдання «Вірю — не вірю»
Запитання по черзі ставиться кожному учаснику
команди. Правильна відповідь оцінюється 1 балом.
• Чи
вірите ви, що слово «Іспанія» в перекладі означає «кріль»? (Вірю, так
карфагеняни називали свою колонію.)
• Чи
вірите ви, що найвищі у світі будівлі знаходяться
в Куала-Лумпур, столиці Малайзії? (Вірю, там є дві вежі, схожі на
гігантські ракети, вони сягають 452 м і побили рекорд висоти.)
•
Назва протоки Босфор перекладається як «бичачий брід». Чи вірите ви, що це
пов’язано з тим, що в давнину через протоку переганяли велику рогату
худобу з Європи в Азію? (Не вірю, назва пов’язана з платою за
проїзд, яку брали в давнину. Це була велика рогата худоба.)
• Чи
вірите ви, що у вічнозелених лісах рослини ніколи не скидають листя? (Не
вірю, листя, звісно, знінюється, але по черзі, раз на 2–3 роки.)
• Чи
вірите ви, що найміцнішим деревом у світі є береза Шмідта, що
росте на Далекому Сході Росії. (Вірю, її міцність у 1,5 разу вища за
чавун.)
• Чи
вірите ви, що в Ісландії круглий рік вирощують помідори і квіти?
(Вірю, використовуючи термальні води для опалення теплиць.)
• Чи
вірите ви, що Азовське море — наймілкіше море світу? (Вірю, середня
глибина становить 7,4 м, а максимальна — 15 м.)
• Чи
вірите ви, що символом столиці Данії — Копенгаґена є скульптура Діда
Мороза? (Не вірю, символом міста Копенгаґен є фігура Русалоньки.)
• Чи
вірите ви, що емблемою Всесвітнього фонду охорони дикої природи слугує
бамбуковий ведмідь панда? (Вірю, припускають, що панд лишилося близько 1000
особин, їх занесено до списку зникаючих видів)
· Чи вірите ви, що найвищі у світі будівлі
знаходяться в столиці України м. Київ ? ( Ні, в столиці Малайзії, м. Куала –
Лумпур, там є дві вежі, схожі на гігантські ракети, висотою 452м).
· Морський шлях до Індії відкрив мореплавець
Христофор Колумб у 1492 році.( Ні, морський шлях до Індії відкрив Васко да Гама
у 1497 – 1498 р).
· Слово « вулкан» утворилося від назви
середземноморського острова Вулкано. (Так, острів названий на честь
старогрецького бога вогню Вулкана, оскільки утворився із застиглої лави)
· В Україні, на висоті 989м над рівнем моря, існує
озеро, що називають «Морським оком». (Так, це озеро Синевир в горах Карпати).
· Висота найвищої вершини України Г. Говерли 2261м (
ні , 2061м)
• Щодоби Земля додає у вазі 400т. За
рахунок чого? (Так,За рахунок космічного пилу)
• Чим
більше різниця у атмосферному тиску між об’єктами, тим сильніше дме
вітер.
• Чи
можна здійснити навколосвітню подорож по меридіану,рухаючись лише на
північ(на південь)? (не можна, на полюсах напрями змінюються)
Питання від мандрівника
1.Питання
задає… Іспанський мореплавець італійського походження… Христофор Колумб Які із
відомих островів я назвав Собачими островами та чому?
Канарські острови
2. Питання
задає… Мандрівник із Флоренції… Амеріго Веспуччі Припливши до берегів нового
материка, я зробив висновок, що земля, відкрита Колумбом – не Азія, а невідомий
великий суходол – Новий Світ. Яка частина світу, сподіваюсь, названа моїм
імям?
Америка
3. Питання
задає… Португальський мореплавець… Фернан Магеллан Під час навколосвітньої
подорожі я відкрив Тихий океан, Філіппінські острови, острів Вогняна Земля.
Чому вони отримали такі назви?
Тихий океан о-в Вогняна Земля Філіппінські о-ви
Велике Південне море названо Тихим океаном тому, що восени океан зазвичай
спокійний, шторми бувають рідко; Острів Вогняна Земля – відбувалось виверження
Вулкана; Філіппінські острови – на честь іспанського короля Філіппа ІІ.
4.Питання
задає… Венеціанський мандрівник… Марко Поло У 1298 році я написав книгу про
свої подорожі на схід. Навіть Х.Колумб (200 років потому) заглядав до неї. Які
відповіді на свої питання шукали Колумб та інші мандрівники?
Мріяли знайти морський шлях на схід до Індії та
Китаю
5. Питання
задає… Португальський мореплавець… Васко да Гама У 1497 році відправилась
морська експедиція під моїм керівництвом. Експедиція продовжила шлях Барталамео
Діаша навколо чорного континенту. Якою була мета експедиції?
Відкрити шлях в Індію навколо Африки Нове питання
6.Питання
задає… Офіцер російського флоту, який народився в Данії… Вітус Беринг Я приймав
участь у Першій ( ) та Другій ( ) Камчатських експедиціях уздовж арктичного
узбережжя Сибіру. Які географічні обєкти названо моїм імям?
Берингова протока Берингове море
7.Питання
задають… Голландський мореплавець та англійський військовий моряк… Які нові
південні землі ми відкрили – один географічно, а інший – для європейської
колонізації (з різницею майже в 100 років)? Абель Тасман Джеймс Кук
Материк Австралія
8.Питання задає… Корінний мешканець
Антарктиди… Королевський пінгвін Англійська наукова станція Фарадей у лютому
1996 року стала українською. Яку назву вона отримала?
Станція Академік Вернадський
«Географічний крокодил» (підібрати малюнки)
Компас
Вулкан
Гейзер
Дощ
Карта
Глобус
Конкурс «Задачі»
1.Яка температура за бортом літака.( на висоті – 5
км), якщо на земної поверхні температура 12*С?
Розв’язання: 5 х 6*С = 30*С; 12*С -30*С =
-18*С
2. На скільки зміниться атмосферний тиск на
вершині гори Говерла, якщо у підніжжя атм.тиск 760 мм рт. ст..?
Розв’язання: 2000м : 100 = 20 разів, 20 х 10 мм рт
ст. = 200мм рт ст. ; 760 – 200 = 560 мм рт ст.
Географічні загадки.
1.Іди, іди,
А кінці не знайдеш.(Земна куля)
2.Блакитний намет
Увесь світ накрив.(Небо)
3.Сито звите,
Золотом покрито,
Хто гляне,
Той заплаче.(Сонце).
4.Таке велике,
що увесь світ займає.
Таке маленьке,
Що в будь-яку щілину пролазить.(Повітря).
5.Без рук, без ніг,
А дерево гне.(Вітер)
6.Бачиш край,
Та не дійдеш.(Обрій)
7.Дробом пишуся,
Поверхню земну
На картах зменшую.(Масштаб)
8.Вся земля двигтить, трясеться-все
ламається і гнеться? (землетрус)
9.У
чотирьох Бочках
Шість Китів засолене.
(Земля: Океани і Материки.)
10.Прилад
цей вірно
Дорогу підкаже,
Магнітна стрілка
На північ вкаже.
(Компас.)
11.У
тій немаленькою гори
Характер тихий до пори.
Але може так статися -
Вибухне, задимиться!
(Вулкан.)
12.
Біжить, шумить,хвилюється,а добігла тай губиться.( Річка)
13.Край видно, але дійти до нього неможливо.(Небо)
14.Такий
великий, що займає весь світ, такий малий,що залізе у кожну шпаринку.(Повітря)
15.Реве, гуде, пилюку здіймає, гілля ламає…. з ніг
збиває. Чуєш його та не бачиш.(Вітер)
16.Коли нема мене - чекають, коли прийду – усі
тікають.(Дощ)
17.Біла вата була, та кудись попливла.( Туман)
18.
Синя
шуба покрила весь світ. (Небо)
19. Розстелений кожушок, на нім посіяно
горошок. (Небо і зорі)
20.Без дров, без вогню, а світить і гріє щодня.
(Сонце)
21.Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає.
(Сонце)
22.Через вікно суне золоте сукно. (Сонячне проміння)
23. Без крил, без ніг білі мухи літають. (Сніг)
24.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно. (Лід)
25.В нас зимою білим цвітом сад зацвів неначе літом.
(Іній)
26.Біжить — не вибіжить, тече — не
витече. (Річка)
27.Довго
нема мене — все в'яне, а як прийду, знов оживає. (Дощ)
28.Коли нема — чекають, а як прийду — тікають. (Дощ)
29.Без рук, без ніг, а стукає і гримить. (Грім)
30.Реве
віл на сто гір, на сто кроків, сто потоків. (Грім)
31.Біла морква зимою росте. (Бурулька)
Клімат Землі. Кліматичні пояси і головні типи клімату
Знаннєвий
компонент:
наводить приклади
основних типів клімату;
пояснює
причини і наслідки зміни погоди і клімату.
Діяльнісний
компонент:
добирає відповідні джерела географічної інформації
для ознайомлення з атмосферними процесами;
Ціннісний
компонент:
оцінює вплив стану повітря на здоров”я людини;
робить висновки про значення прогнозу погоди для
життя і
діяльності людини
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Що спільного та відмінного між поняттями «погода»
та «клімат»?
2. Що таке повітряні маси?
3. Назвіть основні типи повітряних мас.
4. Чому над поверхнею Землі відбувається
безперервний рух повітряних мас?
5. Як називаються постійні вітри, що утворюються над
земною поверхнею?
6. Де та як саме виникають му-сони?
7. Назвіть основні кліматотвірні фактори.
Прийом «Міні-практикум»
Не зазираючи в кліматичну карту, скажіть:
а) Яка приблизно кількість опадів випадає в районі
екватора? у тропічних широтах? в Україні?
б) Де спостерігаються найнижчі та найвищі середні
температури по-вітря?
в) На яких материках області з мінімальною кількістю
опадів займають великі площі?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання» — «Мікрофон»
Наша мандрівка атмосферою майже завершилася. Настав
час підбити підсумки, зробити головні висновки. Згадаймо, які теми ми вивчили,
які види досліджень здійснили та яких умінь набули? (Учні відповідають.)
Тепер ваших знань достатньо для того, щоб скласти
цілісну картину кліматичних умов Землі на сучасному етапі та зробити висновки
про те, як людина може впливати на зміни клімату. Для цього потрібно знайти
відповіді на такі запитання:
• Чи можна охарактеризувати кліматичні умови в
певному місці Землі, не відвідавши його?
• Чи може змінюватися клімат? Якщо так, то яку роль
у цих змінах відіграє діяльність людини?
IV. Вивчення нового матеріалу
1.Прийом «Робота з підручником»
Завдання . Скласти схему «Кліматичні пояси
2.
Аналіз карти «Кліматичні пояси Землі»:
а) знаходження основних та перехідних кліматичних
поясів;
б) з’ясування причин широтної протяжності поясів;
в) кліматичні області та причини їх виникнення.
Завдання.
Використовуючи
текст параграфа та карту кліматичних поясів у атласі, охарактеризуйте
кліматичний пояс (екваторіальний, субекваторіальний та ін.; кожній групі — один
кліматичний пояс). Результати занесіть у таблицю.
Назва кліма-тичного поясу
|
Геогра-фічне поло-ження
|
Особли-вості по-вітряних мас
|
Кліма-тичні показ-ники
|
|
|
|
|
V. Закріплення.
Гра «Вірю – не вірю»
1.Океан пом’якшує клімат.
Поблизу океану формується помірно-континентальний
тип клімату.
2.Амплітуда температур повітря морського типа
клімату велика.
Часто буває хмарна погода із зливами .
3.Теплі течії зігрівають повітря.
Повітряні маси тому стають посушливими.
4.Континентальний клімат посушливий.
Амплітуда температур невелика.
5.Навітряний схил хребта більш посушливий ніж
підвітровий.
Перевалив через хребет, повітряні маси стають
вологими.
6.Мусонний тип клімату характеризується сезонними
вітрами.
Літо –сухе та теплі, зима – волога та холодна.
1. Прийом «Експрес-тест»
• Кліматичний пояс, в якому чітко виражені чотири
пори року та переважає низький атмосферний тиск:
а) екваторіальний;
б) тропічний;
в) помірний.
У тропічному кліматичному поя-сі опадів зазвичай
випадає:
а) багато;
б) мало;
в) помірна кількість.
• У полярних кліматичних поясах температура
повітря, як пра-вило:
а) значно нижча за 0 °С;
б) завжди вища за 0 °С;
в) змінюється в межах 0...10 °С.
• У міру просування вглиб материка
континентальність клі-мату:
а) збільшується;
б) зменшується;
в) не змінюється.
• Для морського типу клімату характерні:
а) спекотне сухе літо та холодна зима;
б) прохолодне літо та м’яка зима;
в) холодне вологе літо та холодна зима.
Взаємоперевірка
2. Прийом «Творча лабораторія» (робота в групах)
Спрогнозуйте можливі зміни клімату в результаті
певних видів діяльності людини. Покажіть зміни у вигляді логічної послідовності.
а) Вирубування лісів → ...
б) Розорювання полів → ...
в) Будівництво міст → ...
г) Спалювання різних видів палива → ...
VI. Підсумки уроку
Прийом «Мікрофон»
Відповіді на питання, поставлені на етапі мотивації.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати
текст параграфа.
Розфарбувати на контурній карті кліматичні пояси.
Повторити
тему «Атмосфера».
Скласти кросворд з 10–15 питань до теми «Атмосфера».
Комментариев нет:
Отправить комментарий